Celem projektu jest przybliżenie kobietom w ciąży i matkom po porodzie tematyki:

  • a) karmienia piersią
  • b) specjalistycznej opieki nad niemowlęciem

Zajęcia będą prowadzone w salach, do których można wjeżdżać wózkami niemowlęcymi. Będzie również kącik zabaw dla starszych dzieci. Szkolenia będą popołudniami lub w soboty by pracujące kobiety w ciąży również mogły w nich uczestniczyć. Projekt przewiduje 4 cykle w roku. Każdy cykl zawiera 9 dwugodzinnych, cotygodniowych spotkań. Pierwsza godzina ma na celu podniesienie świadomości rodzin nt. karmienia mlekiem kobiecym.

Zajęcia poprowadzi certyfikowana promotorka karmienia piersią. Przykładowa tematyka dotyczyć będzie: zagadnienia „Karmienie nigdy nie boli”, fizjologii karmienia piersią, korzyści dla matki i dziecka, zasad prawidłowego przystawienia oraz właściwych pozycji karmienia. Szczegółowo zostaną omówione wskaźniki skutecznego karmienia i sposoby na efektywne i długotrwałe karmienie w stresie i po powrocie do pracy. Uczestniczki zapoznają się z rozszerzeniem diety metodą BLW oraz problemami w laktacji wraz z informacją kiedy i gdzie szukać profesjonalnej pomocy lub wsparcia.

Druga godzina prowadzona będzie przez specjalistów dziecięcych tj. fizjoterapeutę, logopedę, dietetyka, psychologa, pediatrę, gastrologa, alergologa, ortopedę i/lub zgodnie z zainteresowaniem uczestniczek. Przewiduje się również spotkanie z prawnikiem (lub osoba od prawa pracy) by mamy wiedziały co je czeka po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Profesjonaliści w swej dziedzinie przybliżą uczestniczką zagadnienia związane z rozwojem dzieci w pierwszych 12 miesiącach.

Przedstawią również jak podejmowane działania w okresie niemowlęcym przekładają się na późniejsze okresy życia dziecka.

Napotykając problemy młode mamy często nie wiedzą gdzie szukać pomocy a doświadczenia „starszyzny” są niewystarczające lub nieaktualne. Często jedynym doradcą jest internet, czyniący wiele zła na zdrowiu najmłodszego społeczeństwa.

Tak nie powinno być. Młode mamy powinny świadomie decydować o losie swoich dzieci w oparciu o wiarygodne informacje i rzetelną wiedzę. Spotkania mają zwiększyć ich świadomość oraz umożliwić reakcje na problemy laktacyjne i zachodzące zmiany rozwojowe ich dzieci, w jak najszybszym czasie.

Link do projektu:
Projekt obywatelski – z pełną piersią i zdrowym niemowlęciem

Kategoria: Aktualności