Kiedy to się zaczęło

Technika pracy z dźwiękiem – za pomocą  mis dźwiękowych  i gongów stosowana jest już od 5 tysięcy lat  w Indiach i Tybecie. Wykorzystanie dźwięku do uzdrawiania ma zatem długą tradycję. Ciało człowieka, jego narządy i komórki mają częstotliwość rezonansową i dlatego możliwe jest zharmonizowanie umysłu i ciała za pomocą dźwięku, przywracając stan równowagi i wyciszenia. Według wyobrażeń ludzi wschodu człowiek powstał z dźwięku, zatem sam jest dźwiękiem (Nada Brahma – świat jest dźwiękiem). Do Europy technikę leczenia dźwiękiem sprowadził 20 lat temu Peter Hess. Podczas swoich licznych podróży przeprowadził wiele badań i na ich podstawie, dostosowując je do potrzeb ludzi z Zachodu, zaczął rozwijać metodę masażu dźwiękiem na naszym kontynencie. Obecnie przeprowadzane są szkolenia  z zakresu wykonywania masaży dźwiękiem metodą Petera Hessa, więc każdy kto chciałby pogłębić wiedzę teoretyczną i praktyczną, może skorzystać z takiej możliwości.

Dźwięki wydobywane przez te instrumenty oczyszczają umysł z negatywnych myśli, a ciało  z napięć. Szczególne znaczenie odgrywa gong. Uczestnicząc w relaksie czy to w formie koncertu czy masażu , przede wszystkim odbywamy podróż w głąb samego siebie, poddając ciało i umysł całkowitemu wyciszeniu.

Co nam daje relaks dźwiękiem

Relaks dźwiękiem ma wiele zastosowań. U osoby zdrowej wzmacnia siły i energię potrzebną do normalnego egzystowania w codziennym życiu. W przypadku osób cierpiących na różne schorzenia, relaks dźwiękiem pomaga w walce ze stresem i lękami. Ponadto:

 • - likwiduje napięcia powstałe w karku i plecach,
 • - usuwa bóle głowy,
 • - uspokaja i pogłębia oddech,
 • - reguluje przemianę materii,
 • - oczyszcza z toksyn,
 • - uwalnia od skurczów podbrzusza,
 • - wywiera pozytywny wpływ na poczucie własnej wartości,
 • - pomaga osiągnąć stan wyciszenia-relaksu.

Tak naprawdę relaks  dźwiękiem  pomaga na wszystko. Dźwięk wywiera korzystny wpływ na nasz nastrój,  na nasze emocje. Większość naszych zmartwień, problemów, chorób to wynik stresu i pośpiechu, który odbiera nam radość i spokój. Relaks w dźwiękach mis i gongów daje nam możliwość zadbania o siebie. Poddając się dźwiękowi zaczynamy inaczej myśleć  i postrzegać pewne sprawy. Tak więc relaks nie może zaszkodzić, ale istnieje pewien wyjątek. Pełnego masażu  przy pomocy mis nie wykonuje się przypadku tych, którzy mają wszczepione zastawki sercowe w celach zachowania bezpieczeństwa – dowiaduję się  z rozmowy przeprowadzonej z  Magdą Pulwicką (masażystką dźwiękiem metodą Petera Hessa). Jak dodaje, jeśli uda nam się zrelaksować nasze ciało, procesy samo leczenia w naszym organizmie same się uruchamiają.  Dlatego tak ważny jest relaks, ponieważ jego brak skutkuje kumulowaniem stresu w naszym ciele, a jak wiadomo stres niszczy wszystko co dobre.

Jak to działa?

Misy wydobywają z siebie wibracje dostosowane do naszych wewnętrznych organów. Jak wygląda taki masaż?  Misy ustawia się do ciała i uderza się w nie przy pomocy specjalnych pałeczek.

Ogólnie wyróżniamy 3 rodzaje masaży z wykorzystaniem mis:

 • - brzuszny,
 • - sercowy,
 • - stawowy (uniwersalny).

Fale dźwiękowe wprowadzają nasz organizm w wibracje. Nasze ciało składa się z ok. 80% wody, która pod wpływem tych wibracji drży i „zaraża” kolejne komórki w naszym organizmie. Wibracje wprowadzane przez misy dźwiękowe pomagają nam osiągnąć stan rozluźnienia , nasze codzienne zmartwienia, powstałe blokady i czucie niepewności zostają usunięte- mówi Magda Pulwicka. Gongi i misy potrafią przekazać energię do ciała, która może zostać w ciele jeszcze przez kilka dni po seansie, a skutki jej oddziaływania można zaobserwować na poziomie: fizycznym, emocjonalnym, mentalnym i duchowym.

Joga Wita Studio organizuje relaks przy dźwiękach mis i gongów z udziałem Magdy Pulwickiej. Spotkania organizowane są cyklicznie. Zapewniam, że to będzie niezapomniana godzina spędzona  w przyjemnych dźwiękach i całkowitym relaksie.


Marta Oddeta Grygiel
  • Marta Odetta Grygiel – Joga to jej pasja i sposób na uśmiech każdego dnia. W wolnych chwilach czyta i pisze o jodze. Autorka bloga o tematyce jogicznej „Pozytywnie zakręcona joginka” oraz moderatorka grupy „Jogini i miłośnicy jogi”.

 

  • Uwielbia podróże – bo kształcą – i warsztaty, na których zdobywa praktyczną wiedzę i umiejętności w dziedzinie bliskiej jej sercu.

 

Kategoria: Blog