O szkole
Joga Wita to miejsce dla początkujących i zaawansowanych adeptów jogi poszukujących w swoim życiu harmonii, lepszego samopoczucia i poprawy komfortu codziennego życia. A to wymaga nie tylko życiowej elastyczności, ale też giętkiego ciała i ducha. Joga Wita umożliwia osiągnięcie tej sztuki na wiele sposobów. Hatha joga, joga łagodna, kręgosłupa, joga dla kobiet w ciąży, joga – mocne ciało oraz joga dla dojrzałych – to propozycje, które pozwolą dobrać każdemu zajęcia do potrzeb osób w każdym wieku, bez względu na stopień zaawansowania czy kondycję fizyczną.
Innymi atutami studia są kameralne grupy, miła atmosfera bez rywalizacji, instruktorzy z wieloletnim stażem, interesujące książki, gorąca herbata, ciekawi ludzie i dogodna lokalizacja.
Joga Wita wyrosła z idei nauczanych przez prekursorkę polskiej, a zarazem poznańskiej jogi, dr Marię Stróżyk, która w swoim Centrum Jogi uczyła nauczycieli dbałości o dobre samopoczucie i bezpieczeństwo uczniów oraz zapewnienia najlepszej jakości nauczania. Dr Maria Stróżyk swoim przykładem zaraziła nie tylko setki uczniów, ale również wielu nauczycieli. Do tej pory „zaraża” prowadząc z powodzeniem wakacyjne i weekendowe warsztaty jogi. Mimo godnego szacunku wieku zadziwia witalnością, sprawnością i niezwykłą siłą ducha.
Studio Joga Wita zostało założone w 2013 roku przez Sylwię i Dominika Pędzich, którzy zajmują się jogą od 1995 roku. Najpierw jako uczniowie dr Marii Stróżyk, a od 2004 roku realizujący swoje życiowe plany jako nauczyciele jogi. W studiu realizują również projekty szachowe w formie Poznańskiej Akademii Szachowej – Dominik jest również trenerem szachowym z kategorią Mistrza Międzynarodowego w szachach klasycznych). Bliska jest im także idea profilaktyki zdrowotnej i rehabilitacji oraz zdrowego odżywiania – stąd współpraca z rehabilitantami, masażystami oraz specjalistami od dietetyki (W zgodzie ze sobą – ćwiczenia oddechowe i dietetyka w tradycji Tradycyjnej Medycyny Chińskiej).
Już od ponad 10 lat Studio Joga Wita działa na poznańskiej Wildzie zapraszając w swoje progi mieszkańców z okolicznych osiedli oraz z dalszych dzielnic Poznania. Uczestniczy również regularnie w corocznej akcji Joga Przy Fontannie.
Dlaczego joga?
Jogę można bardzo skrótowo przedstawić jako pewien styl ćwiczeń usadowiony swoją tradycją w kulturze i filozofii Indii. Przez specyficzne pozycje, zwrócenie uwagi na oddech oraz elementy relaksacyjne wymusza wielopoziomową pracę na płaszczyźnie fizycznej oraz psychicznej.
- poprawia samopoczucie, dodaje pewności siebie,
- usprawnia mięśnie i wzmacnia je,
- tonizuje układ hormonalny i nerwowy,
- poprzez maksymalne zakresy ruchów i zaangażowanie w pozycjach wszystkich mięśni i stawów regeneruje stawy,
- spowalnia procesy starzenia,
- stanowi doskonałą profilaktykę dla wielu schorzeń.
Dlaczego i kiedy „joga z pomocami”?
Dodatkowe akcesoria zostały wprowadzone do jogi przez B.K.S. Iyengara (Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar).
B.K.S. Iyengar – (ur. 14 grudnia 1918 w Belur, zm. 20 sierpnia 2014 w Punie). Jeden z największych nauczyciel jogi ostatnich lat, propagator jogi w Indiach i na Zachodzie. Jego sposób nauczania zyskał sobie miano jogi iyengarowskiej – usystematyzował asany, wprowadził dodatkowe pomoce, które pozwalają ćwiczyć jogę z korzyścią dla zdrowia
Akcesoria do jogi, takie jak bolstery, klocki, paski, krzesła – żeby wymienić te najczęściej używane – pomagają w precyzyjnym ustawieniu ciała w asanach bez nadmiernego wysiłku. Dzięki temu praktykowanie tego rodzaju jogi jest możliwe nawet wówczas, gdy pojawiają się ograniczenia związane z wiekiem, stanem zdrowia, bólem, osłabieniem, ciążą, czy porodem.
Joga z pomocami jest więc przeznaczona dla każdego, a prowadzona w wersji dynamicznej, zaawansowanej, jest równocześnie wyzwaniem dla każdej sprawnej osoby.